Kerti tavak - csobogók
Mindannyian ismerjük az erős, ősi vonzódást a vízhez, gondoljunk csak a parthoz csapódó hullámok robaja vagy a megtörő hullámok visszahúzódásakor visszahúzódó kavicsok dörgő hangja keltette érzéki gyönyörűségre. Felderenghet előttünk a patak fodros felszínén megcsillanó napsugár, a fű nedves illata zápor után, a forró fürdő megnyugtató, lazító hatása,az élénkítő érzés frissítő zuhanyzás után vagy hűs, tiszta, friss víz semmihez sem hasonlítható szomjoltó hatása.
A kertek sokféle alakot ölthetnek, de a víz mindig alapvető szerepet játszik bennük
A tükörsima felszínt szemlélőnek a csendes tó felszíne mélységes nyugalmat áraszt, és ezt a nyugalmat érezhetjük akkor is, ha a mélybe pillantunk, hogy kikémleljük a halak és egyéb élőlények rejtélyes világát.
A folyók és patakok állandó mozgása egészen más világot jelképez, de ez a világ is hasonlóan békés merengés színhelye lehet, ahol a víz gyengéd csobogása és az örökké változó fények szinte hipnotikus hatást gyakorolnak a szemlélődőre.
Keveseknek adatik meg, hogy kertjében természetes tó legyen vagy patak csordogáljon, de víz varázsa mindig arra késztette az embert, hogy mesterségesen alkosson ilyeneket, persze a megfelelő léptekben.
Akik a vadvilágot részesítik előnyben, létrehozhatnak - számtalan élőlénynek otthont adó - természetes hatású tavat.
A víz alkalmazásának a kertben van néhány alapelve. Eszerint a víz figyelemfelkeltő hatású,optikai súlypontot teremt, ezért a vízarhitektúrát úgy helyezzük el, hogy gyakran vagy sokáig lehessen szemlélni, jól érvényesüljön
Csobogók:
Viszonylag kisméretű vízarhitektúrák, kisebb, intim hangulatú kertrészletekben mutatnak jól. Érvényesülhetnek önállóan, de többnyire valamilyen vízfolyás forráselemeként jelennek meg.
A forrásokat buja növényi környezetbe , a csobogókat inkább növényzettől kerettel, kőszegélyel elhatárolva telepítjük.
A források és csobogók vízét a felszín alá rejtett medencében összegyűjtjük, és szűrő, ill. keringető szivattyú segítségével visszavezetjük a kiömlőnyíláshoz.
Patakok és csatornák:
A patakok és csatornák mozgó víztömegükkel, áramlásuk surranó, csobogó zajával hívják fel magukra a figyelmet. Önmagukban nem létesítjük, mert összekötő szerepet töltenek be forráselem és egy nagyobb vízgyűjtő felület között
A patakokat természeti környezetbe illesztjük, nyomvonalát szabálytalanra formázzuk , a terep adottságaiból kiindulva, íveket és kanyarokat iktatunk be. Partvonalát legömbölyített folyami kavicsokkal, vízparti növényekkel díszítjük. A mederszerkezetet fóliából alakítjuk ki , melyet néhány centiméteres homokágyra ill. geotextíliára fektetünk.
Tavak
Kialakításuknál arra törekszünk , hogy a kert lehetőleg a legmélyebb pontjára kerüljön. Alakjuk ne legyen túlságosan tagolt mert nehézkes a fenntartásuk. Ha állatokat is telepítünk, akkor minimálisan 1 m mélységű részt is ki kell alakítanunk. Minél nagyobb egy tó annál természetesebbnek hat, egészen kicsi kertekben szerencsésebb, ha tó helyett inkább díszmedencét létesítünk.
A kisebb tómeder fala lehet előregyártott műanyag , a nagyobb tavaké előzetes felmérés után, méretre készített EPDM rugalmas gumi fólia.